Niektórym z nas może wydawać się, że Bitcoin funkcjonuje na rynkach finansowych już od dawna. Wynika to z faktu, że ilość informacji, która pojawia się na jego temat w mediach, jest oszałamiająca, podobnie jak zmienność jego kursu. W rzeczywistości jednak najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta na świecie została wprowadzona do użytku zaledwie 12 lat temu, a prawdziwą popularność wśród inwestorów zyskała tak naprawdę podczas rajdu cenowego w 2017 roku.

Obecnie zarówno spekulanci, jak i eksperci od rynków finansowych każdego dnia analizują zachowanie kursu BTC i śledzą najświeższe informacje na temat tej kryptowaluty. Warto poznać jednak także ciekawostki i nieoczywiste fakty dotyczące tego fascynującego cyfrowego środka płatniczego. Kilka najbardziej interesujących zostanie zaprezentowana poniżej:

Kto stworzył Bitcoina?

Twórcą Bitcoina jest osoba o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Tożsamość tego człowieka wciąż pozostaje nieznana. W 2008 roku na stronie Metzdowd.com Satoshi Nakamoto opublikował dokument, którego tytuł w tłumaczeniu na język polski brzmiał “Bitcoin: elektroniczny system gotówki Peer-to-Peer”. Opisywał on działanie Bitcoina. Pierwsze koparki stworzone na jego podstawie ruszyły już w styczniu 2009, wtedy z bloku “Genesis” Nakamoto wydobył 50 Bitcoinów. Co ciekawe, przez pierwsze kilka miesięcy był on praktycznie jedynym górnikiem zajmującym się wykopywaniem Bitcoinów. Następnie Satoshi Nakamoto stworzył witrynę Bitcoin.org i wraz z grupą programistów pracował nad rozwojem kryptowaluty do połowy 2010 roku. Później zmodyfikował kod źródłowy i przestał udzielać się w projekcie.

Warto tutaj dodać, że od pseudonimu twórcy pochodzi nazwa najmniejszej możliwej części Bitcoina. Otóż każdy BTC dzieli się dokładnie na 100 milionów satoshi (w skrócie sat).

Pierwszy zakup towaru za pomocą Bitcoina

Pierwszego oficjalnego zakupu fizycznego towaru za pomocą Bitcoina dokonano 22 maja 2010 roku. Tego dnia węgierski programista Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze za 10 000 Bitcoinów! Jedzenie dostarczyła restauracja Papa John’s z Jacksonville na Florydzie, a transakcję dogadano na forum Bitcoin Talk. Jak dziś doskonale wiemy, była to absolutnie najdroższa pizza świata, a to wydarzenie zapisało się w historii kryptowalut.

Ograniczona podaż Bitcoina

Ilość Bitcoinów ograniczona jest do 21 milionów jednostek tej kryptowaluty. Z tego powodu, co jakiś czas wzrasta trudność ich wykopywania. Od czasu wygenerowania pierwszego bloku Bitcoina w 2009 roku miały miejsce trzy tak zwane halvingi. Następują one dokładnie co 210 tysięcy wykopanych bloków, czyli w praktyce średnio co cztery lata. Na czym to zjawisko polega? Otóż zmniejszają one o połowę nagrodę, którą otrzymują górnicy za swoją pracę. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, ograniczając nagrodę za blok z 50 do 25 Bitcoinów. Kolejny w 2016 – z 25 do 12,5 BTC. A trzeci, 11 maja 2020 – z 12,5 do 6,25 BTC. Przewiduje się, że kolejny halving będzie miał miejsce 25 marca 2024 roku.

Kolejne halvingi również będą miały miejsce aż do wydobycia ostatniego bloku, co jest prognozowane dopiero na 2140 rok. W historii więc odbędą się maksymalnie 32 halvingi, a więcej niż 98% ich łącznej sumy zostanie wydobyte już w 2030 roku. W momencie pisania tego tekstu liczba wykopanych Bitcoinów przekracza już 18 749 000.

Niewiarygodna moc sieci Bitcoinów

Sieć bitcoinowa składa się obecnie z kilkudziesięciu milionów komputerów na świecie, a to oznacza, że dysponuje potężną sumaryczną mocą obliczeniową. Oczywiście to stwierdzenie mocno hipotetyczne, ponieważ wymagałoby jednoczesnego działania wszystkich maszyn podłączonych do tej sieci peer-to-peer, ale wynosiłaby wtedy ponad 80 milionów petaflopsów. W efekcie nawet w uruchomionych i połączonych częściach jej moc obliczeniowa jest absolutnie niewiarygodna.

Dla porównania najmocniejsze sprzęty w posiadaniu Google, NASA czy poszczególnych rządów posiadają moc obliczeniową wynoszącą maksymalnie kilkadziesiąt petaflopsów. Wyjątkiem jest najmocniejszy z nich – należący do Japonii, uruchomiony w marcu bieżącego roku superkomputer o nazwie Fugaku – dysponuje on obecnie mocą rzędu 442 petaflopsów (choć pierwotnie zapowiadano, że będzie on pierwszym superkomputerem o wydajności przekraczającej tysiąc petaflopsów).

Pierwszy kraj, który uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy

Już 7 września bieżącego roku wejdzie w życie ustawa, która sprawi, że Bitcoin oficjalnie stanie się prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze. Cały proces legalizacji odbył się w tym kraju niezwykle sprawnie. Projekt ustawy regulującej Bitcoina jako prawny środek płatniczy skierowany do parlamentu został na początku czerwca. Ustawa nakazuje, że każdy podmiot gospodarczy musi akceptować Bitcoin jako środek zapłaty, gdy jest mu oferowany przez kogokolwiek, kto nabywa towar lub usługę. Została ona przyjęta już 9 czerwca – aż 62 na 84 parlamentarzystów głosowało “za”.

Co więcej, od przyszłego miesiąca Bitcoina będzie można w tym kraju wykorzystywać do płacenia podatków, z wyłączeniem z podatku od zysków kapitałowych oraz używać dolara amerykańskiego jako “waluty referencyjnej” przy denominacji cen.

Mało tego, Salwador obiecuje zapewnić alternatywy, które umożliwią użytkownikowi przeprowadzanie transakcji w Bitcoinach oraz zapewnią automatyczną i natychmiastową zamianę bitcoina na USD, jeśli ktoś sobie tego życzy. Ponadto państwo będzie promować niezbędne szkolenia i mechanizmy umożliwiające ludności dostęp do tego rodzaju transakcji.

To nie koniec wyjątkowych informacji związanych z tą inicjatywą. Prezydent Salwadoru – Nayib Bukele ogłosił również, że dorosły obywatel Salwadoru otrzyma od rządu BTC o równowartości 30 dolarów. Oznacza to, że rząd Salwadoru będzie musiał zakupić na rynku Bitcoiny za ponad 100 milionów dolarów. Obywatele tego kraju otrzymają darmowe Bitcoiny po pobraniu aplikacji portfela kryptowalut wydanej przez rząd.