Nie da się nie zauważyć, iż kryptowaluty już trwale stały się istotną gałęzią rynku kapitałowego. Zdecydowana większość inwestorów zgodzi się obecnie ze stwierdzeniem, że w kontekście walut cyfrowych absolutnie nie można już mówić o sezonowej ciekawostce. O Bitcoinie słyszał już praktycznie każdy, akcje popularnej platformy wymiany kryptowalut o nazwie Coinbase notowane są na parkiecie amerykańskiej giełdy NASDAQ – i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem; a większość doświadczonych, profesjonalnych traderów śledzą na bieżąco kurs i newsy dotyczące nie tylko BTC, ale i innych czołowych walut kryptograficznych.

Jednak większość osób wciąż tak naprawdę nie wie czym jest i jak działa kryptowaluta, nie potrafi więc zdefiniować tego pojęcia. Wszystkich, którzy mają z tym problem zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem – wszelkie wątpliwości powinny zostać raz na zawsze rozwiane:

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem (węzłem) miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Mechanizm działania kryptowalut bazuje na sieci peer-to-peer, czyli połączeń między użytkownikami. Najczęściej wspomnianą sieć peer-to-peer stanowi system Blockchain. Każdy posiadacz kryptowaluty jest w efekcie węzłem komunikacyjnym i posiada swoje indywidualne konto, chronione przez zaszyfrowany klucz prywatny.

Czym jest Blockchain?

Blockchain, czyli łańcuch bloków to współdzielony system transakcji, będący podstawą większości kryptowalut. Każdy rekord w nim, nazywany blokiem, zawiera rejestr transakcji zabezpieczanych i łączonych ze sobą metodami kryptografii. Wszystkie potwierdzone transakcje są bez żadnych wyjątków zapisane w łańcuchu bloków. Nie ma możliwości edycji czy usunięcia zatwierdzonych już operacji. W ten sposób transakcje mogą być weryfikowane pod kątem istnienia odpowiedniej sumy kryptowalut na koncie wydającego. Integralność i porządek chronologiczny łańcucha bloków jest wymuszony poprzez kryptografię.

Co więcej, nie ma jednego miejsca przechowywania danych, a każdy użytkownik danej sieci blockchain posiada kompletny rejestr transakcji.

Czym charakteryzują się kryptowaluty?

Kryptowaluta przez większość państw nie jest uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny, dzięki czemu tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu (tzw. wydobywanie lub wykopywanie) jest legalne. Nie istnieje jednostka centralna lub organizacja, która kontroluje kryptowaluty, właśnie to uchodzi za największą zaletę tej nowatorskiej technologii i przyciąga inwestorów. Zostały opracowane bez udziału instytucji finansowych i są od nich kompletnie niezależne.

Kolejnym atutem kryptowalut są zabezpieczenia. Przy przelewach za pomocą kryptowalut nie są udostępniane nawet dane osobowe. Dla przykładu Bitcoiny – czyli pierwsza kryptowaluta – szyfrowane są przy pomocy zaawansowanych metod kryptograficznych, a ich liczba ograniczona jest do 21 milionów, co ma wyeliminować zjawisko inflacji. Pierwszego zakupu za pomocą kryptowalut dokonano w 2010 roku. Zamówiono wtedy 2 pizzę warte około 25 dolarów, za które wtedy zapłacono 10 tysięcy Bitcoinów.

Kryptowaluty to waluty cyfrowe, które nie posiadają oparcia na jakimkolwiek kruszcu, a ich wartość determinowana jest przede wszystkim przez mechanizmy wolnorynkowe – zasady podaży i popytu.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta to pierwsza i wciąż najpopularniejsza kryptowaluta. Wprowadzona została w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jej nazwa odnosi się do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Prywatne klucze kryptograficzne, które służą autoryzacji transakcji mogą zostać zapisane w stworzonym do tego oprogramowaniu lub w tak zwanym portfelu kryptowalut.

Bitcoiny mogą zostać natychmiastowo przesłane na adres dowolnego uczestnika tej sieci, bez względu na to, w której części świata się znajduje. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek. Dzięki zabezpieczeniom kryptograficznym i matematycznemu kodowi każda jego jednostka jest niepowtarzalna. Powszechnie używany skrót od Bitcoina to BTC.

Jak pozyskiwać kryptowaluty?

Kryptowaluty można oczywiście zakupić na giełdzie lub w kantorze kryptowalut. To jednak nie wszystko.

Kopanie kryptowalut

Alternatywną metodą zdobycia większości kryptowalut jest ich samodzielne kopanie (mining). Jak to działa? Jest to proces wykonywany przez górników, czyli posiadaczy odpowiednio mocnych komputerów. W ramach ich wydobywania, wykonywane są bardzo skomplikowane obliczenia matematyczne, z którymi radzą sobie tylko odpowiednio silne karty graficzne. Cała ta czynność to system rozproszonego konsensusu. Oznacza to, że olbrzymia liczba ludzi na całym świecie tworzy jedną sieć górników. Kopanie to termin, jakiego używa się, by opisać proces zatwierdzania transakcji oczekujących na dodanie ich do sieci Blockchain.

Cały ten proces umożliwia osiągnięcie porządku chronologicznego transakcji. Aby mogła być ona potwierdzona i dodana do łańcucha, musi być ona zapakowana w blok, który się zgadza z surowymi wytycznymi szyfrowania. Weryfikowane są one przez górników w sieci, w związku z czym jest ona w pełni neutralna i niezależna.

Przed rozpoczęciem procesu górnik dodaje swoją transakcję, w której wysyła sobie nagrodę górniczą za wydobycie bloku. Nazywana jest ona transakcją bazową (z angielskiego coinbase) i polega ona na tym, iż kryptowaluty są po prostu wytwarzane. W większości przypadków jest to również pierwsza transakcja w nowym bloku.

Po zaszyfrowaniu transakcji są one gromadzone w jednym bloku, następnie łączone w pary i ponownie mieszane, aż utworzą tzw. drzewo szyfrów (z angielskiego Hash Root). W kolejnym kroku Hash Root razem z szyfrem z poprzedniego bloku oraz losową liczbą zostaje umieszczony w nagłówku bloku. Następnie są one mieszane, co tworzy tzw. wartość wyjściową służącą jako identyfikator. Musi być on mniejszy niż określona wartość docelowa ustalona przez protokół. Innymi słowy, musi się on zaczynać od danej liczby zer.

Wartość docelowa, znana również jako trudność, skaluje się, co zapewnia proporcjonalność tempa tworzenia nowych bloków do ilości mocy użytej do procesu szyfrowania w sieci górników. Następnie ciągle szyfrują nagłówek wykorzystując do tego wcześniej wspomniane losowe liczby do momentu, aż jeden z nich wygeneruje poprawny szyfr. Górnik, który go w ten sposób wykopał transmituje swój blok do sieci. W tym czasie pozostali sprawdzają jego poprawność i dodają blok do swojej kopii łańcucha bloków, po czym przechodzą do następnego.