Jak doskonale wiemy, kryptowaluty są przechowywane w portfelach. Mogą one przyjmować różne formy – takie jak program komputerowy, aplikacja mobilna czy nawet kod QR wydrukowany na kartce papieru. Każdy portfel kryptowalutowy posiada “adres”, z pomocą którego możliwe jest przyjmowanie płatności. Adres portfela jest jawny, niemniej jednak do portfela przypisany jest zestaw kluczy prywatnych, dzięki którym można określić saldo i podpisywać transakcje wychodzące.

Za najbezpieczniejszy sposób przechowywania naszych kryptowalut uchodzą jednak fizyczne portfele sprzętowe. Korzysta się z nich przez podłączenie do komputera za pomocą portu USB lub technologii Bluetooth. Po podłączeniu są one chronione przez kod PIN, a dostęp do nich można uzyskać tylko manualnie. Co więcej, po ich odłączeniu nie ma możliwości, aby haker mógł się do nich włamać, ponieważ przechowują one wtedy waluty kryptograficzne wyłącznie offline. Pierwszy portfel sprzętowy na rynku pojawił się już w 2013 roku.

Jakie mamy dziś najpopularniejsze portfele sprzętowe dla kryptowalut? Okazuje się, że rynek ten jest zdominowany przez dwóch producentów. Każde z najczęściej kupowanych urządzeń zostanie zaprezentowane poniżej:

Trezor One

Marka Trezor jest pionierem, jeśli chodzi o sprzętowe portfele kryptowalut. Pierwsze urządzenie tego typu o nazwie Trezor One pojawiło się na rynku w 2013 roku. Stworzyła go założona w Czechach firma SatoshiLabs.

Trezor One do dziś cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów kryptowalut. Urządzenie to obsługuje obecnie ponad 1000 walut kryptograficznych i tokenów. Co więcej, czeski producent często dokonuje aktualizacji, za pomocą których powiększa ilość obsługiwanych przez portfel walut cyfrowych. Po podłączeniu portfela do komputera, możemy przeglądać wszystkie dokonane transakcje, zlecać nowe, a nawet wymieniać kryptowaluty w ramach oprogramowania.

Trezor One wyposażony jest w bezpieczną weryfikację, możemy ustalić swój kod PIN składający się maksymalnie z 9 cyfr. Trezor One jest wyposażony w niewielki ekran oraz dwa przyciski, które służą do wpisywania kodu PIN oraz wyboru odpowiednich opcji na ekranie. Deweloperzy dołożyli wszelkich starań, aby korzystanie z urządzenia było maksymalnie proste i intuicyjne. Co stanie się, gdy wpiszemy 16 razy błędny PIN? Nasz portfel się wtedy zresetuje i będziemy mogli uzyskać do niego dostęp wyłącznie przez frazę Seed, czyli ciąg kilkunastu losowych angielskich słów, które portfel wyświetla nam podczas początkowej konfiguracji urządzenia. To jedyny sposób, w który możemy odzyskać dostęp do portfela.

Co jeszcze warto wiedzieć? Po pierwsze, SatoshiLabs udostępnia kod oprogramowania, dzięki temu każdy użytkownik ma wgląd do kodu źródłowego urządzenia. Oznacza to, że internauci mogą samodzielnie zweryfikować oprogramowanie by upewnić się, że nie posiada ono żadnych luk w zabezpieczeniach.

Co ważne, opakowanie portfela Trezor One zabezpieczone jest plombami. W przypadku podejrzenia, że pudełko było otwierane, możemy wysłać produkt do producenta. Przeprowadzi on weryfikację i jeśli wszystko jest w porządku – odeśle nam urządzenie. Jeżeli natomiast doszło do naruszenia podzespołów urządzenia, wymieni nasz portfel na nowy.

Co ważne, generowana wraz z pierwszym uruchomieniem urządzenia kopia zapasowa pozwala odzyskać kryptowaluty w momencie, gdy portfel zostanie przez nas zgubiony, uszkodzony lub padnie ofiarą kradzieży.

Warto także dodać, że Trezor One może być również używany jako token uwierzytelniania U2F, który umożliwia łatwe i bezpieczne logowanie do serwisów takich jak Google, Github czy Twitter.

Ile kosztuje Trezor One? Obecnie cena sugerowana producenta wynosi 65,19 euro.

Trezor T

Trezor Model T to portfel sprzętowy nowej generacji. Został on zaprojektowany przez SatoshiLabs z myślą o połączeniu zalet Trezora One z nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem zapewniającym lepszą użyteczność i jeszcze wyższe poziom bezpieczeństwa.

Pierwszą różnicę, jaką można od razu zauważyć w porównaniu do wyżej opisywanego modelu to przede wszystkim fakt, że portfel do kryptowalut Trezor T jest znacznie większy. Oferuje on ekran dotykowy, szybszy procesor, zaawansowaną obsługę kryptowalut, a także – co oczywiste – wszystkie funkcje Trezora One.

Portfel sprzętowy Trezor T wyróżnia dodatkowo system tworzenia kopii zapasowe o nazwie Shamir Backup. Działanie tego systemu opiera się na dzieleniu frazy Seed na kilka części. System ten opiera się na czterech protokołach: BIP32, BIP39, BIP44, SLIP39. To one odpowiadają za tworzenie kopii zapasowej, która daje dostęp do środków za pomocą prostszej od standardowej frazy Seed. Umożliwia to również zarządzanie wieloma kryptowalutami za pomocą jednego kodu.

Warto jeszcze dodać, że model ten obsługuje nieco więcej kryptowalut niż poprzednik – obecnie ponad 1200. Ponadto producent dołącza do Trezora T stację dokującą, dzięki temu urządzenie można ładować w wygodniejszy sposób. Jaka jest cena tego urządzenia? Ten model jest znacznie droższy – na stronie producenta należy za niego zapłacić aż 232,47 euro.

Ledger Nano S

Firma Ledger została uruchomiona w 2014 roku w Paryżu. Początkowo pracowało wtedy dla niej osiem osób. Dziś zatrudnia ona ponad 130 pracowników w kilku biurach znajdujących się zarówno we Francji jak i w Dolinie Krzemowej.

Pierwszy model tej firmy nosił nazwę Nano S. W porównaniu do urządzeń Trezora, które są wykonane z plastiku, producenci postawili tutaj na wyższą jakość i wykonali portfel ze stali nierdzewnej, dzięki czemu sprawia on wrażenie odporniejszego na uderzenia. W zasadzie do złudzenia wizualnie przypomina on zwyczajnego pendrive’a.

Co bardzo ważne, Ledger Nano S obsługuje dziś ponad 1800 kryptowalut i tokenów, a ich liczba zwiększa się wraz z każdą aktualizacją. Co więcej, może on obsługiwać do 30 kryptowalut jednocześnie.

Warto także zaznaczyć, że firma Ledger posiada własną aplikację do zarządzania portfelem kryptowalut. Nosi ona nazwę Ledger Live i wyposażona jest w funkcję sprawdzania oryginalności urządzenia.

Jak natomiast wygląda kwestia bezpieczeństwa? Pod tym względem Ledger także nie zawodzi. Przemawia za tym certyfikat ANSSI, wydawany przez francuską agencję cyberbezpieczeństwa. Ponadto, własny system operacyjny o nazwie BOLOS gwarantuje ochronę przed złośliwymi atakami, które mogą pochodzić z urządzenia, do którego podłączamy portfel.

Kolejnym aspektem potwierdzającym wysoki poziom bezpieczeństwa jest zastosowanie chipu z certyfikatem “CC EAL5+” – czyli tym samym, który jest używany w zabezpieczeniach w sektorze finansowym. Ponadto, Ledger Nano S skonstruowany jest tak, aby chip zawierający klucz prywatny do naszego portfela, nie miał bezpośredniego dostępu do urządzenia, do którego jest podłączony. Oznacza to, iż jeśli komputer, do którego podłączymy portfel, jest zainfekowany wirusami, haker nie ma możliwości uzyskania dostępu do portfela i naszej frazy Seed. Funkcja ta nosi nazwę “Secure Element” (SE).

Ochrona przed wirusami to nie wszystko, ważny jest również sposób autoryzacji. Dostęp do portfela może być zabezpieczony kodem PIN składającym się maksymalnie z 8 cyfr. Po trzech błędnych próbach wpisania kodu PIN, nasz portfel się zresetuje i będziemy mogli uzyskać do niego dostęp wyłącznie przez frazę Seed.

Ile kosztuje Ledger Nano S? Co ciekawe, jest on nieco tańszy od konkurencji, sugerowana cena producenta wynosi 266 złotych.

Ledger Nano X

Ledger Nano X to, jak nietrudno się domyślić, nowsza, ulepszona wersja poprzedniego modelu. Urządzenie to zadebiutowało na rynku w 2019 roku. Jedną z najważniejszych funkcji, o którą został rozbudowany nowy model, to możliwość połączenia za pomocą Bluetooth. Dzięki temu dostęp do naszych kryptowalut możemy uzyskać nawet poprzez smartfona. Jednak absolutnie nie należy przez to obawiać się zmniejszonego poziomu bezpieczeństwa, gdyż wszelkie operacje i tak zawsze trzeba potwierdzać bezpośrednio na portfelu sprzętowym.

Ledger Nano X różni się od poprzednika także pod kątem wizualnym. Jest on nieco większy, posiada nowsze wejście USB-C, a fizyczne przyciski rozstawione szerzej. Ile kosztuje ten portfel sprzętowy? Znacznie więcej od poprzednika, lecz wyraźnie mniej niż Trezor T – sugerowana cena producenta wynosi 536 złotych.