Już od zeszłego roku technologia Blockchain zaczęła bardzo odważnie wkraczać w kolejne obszary naszego życia. Jednak to w marcu 2021 wywołała ona gigantyczne poruszenie w mediach. Wszystko dzięki projektom NFT, czyli Non-fungible tokens, które stały się kluczowym elementem gospodarki cyfrowej opartej na technologii łańcucha bloków. Wielu ekspertów aktualnie uważa, że są one w stanie wywołać prawdziwą, nieodwracalną rewolucję na rynku sztuki, gamingu, rozrywki czy nawet nieruchomości.

Z jakimi wyjątkowo interesującymi NFT mogliśmy się do tej pory spotkać? Kilka fascynujących projektów zaprezentujemy poniżej. Na początek jednak wyjaśnijmy czym w ogóle są NFT:

NFT – co to jest?

NFT to rodzaj tokenu kryptograficznego opartego na technologii Blockchain, który reprezentuje coś wartościowego i unikalnego. Mogą to być zarówno aktywa w formie cyfrowej, jak i stokenizowane wersje zasobów rzeczywistych. Ponieważ NFT nie są wzajemnie zamienne, mogą funkcjonować jako dowód autentyczności i własności w przestrzeni cyfrowej.

Zamienność oznacza, że poszczególne jednostki aktywów są wymienne i w zasadzie nie można ich od siebie odróżnić. Przykładem mogą być pieniądze fiducjarne, takie jak krajowe waluty – każda jednostka jest zamienna z każdą inną równoważną jednostką. Oznacza to, że dowolny banknot o wartości 10 złotych można spokojnie zamienić na każde inne 10 złotych, bez obawy o utracenie autentyczności lub, że nowe 10 złotych będzie miało mniejszą wartość. Jest to konieczne w przypadku aktywów, które służą jako środek płatniczy.

W kontekście waluty jest to zjawisko pozytywne, ponieważ umożliwia łatwą wymianę. Nie jest to jednak korzystna cecha dla przedmiotów kolekcjonerskich. W przypadku, gdybyśmy mogli stworzyć cyfrowe aktywa podobne do Bitcoina, dodając do każdej z tych jednostek unikalny identyfikator, sprawilibyśmy, że byłyby one od siebie różne. Zasadniczo, tym właśnie są tokeny NFT.

CryptoPunks

CryptoPunks to generowane algorytmicznie, zwymiarowane na 24 na 24 pikseli postacie “żyjące” na Blockchainie Ethereum. Zostały one stworzone w czerwcu 2017 roku. Kolekcja liczyła tylko 10 tysięcy egzemplarz – każdy o niepowtarzalnym wyglądzie. Założyciele CryptoPunks pozwolili każdemu chętnemu odebrać jednostki cyfrowej sztuki za darmo. Jak nietrudno się domyślić, z czasem stały się one niezwykle cenne. Co więcej, różne typy i atrybuty tych postaci (punków) mają różny stopień rzadkości. W efekcie, ceny kilkunastu z nich przekroczyły już milion dolarów. Ponadto, powszechnie uważa się, że to właśnie ten projekt był główną inspiracją dla przeżywającego obecnie boom ruchu CryptoArts, czyli wykorzystania kryptowalut (głównie NFT) w sztuce współczesnej.

10 maja jeden z punków został sprzedany za absolutnie rekordową kwotę na licytacji w słynnym londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Nazwano go “COVID Alien” ze względu na jego wygląd, a jego cena wyniosła niewiarygodne 11,8 miliona dolarów.

Everydays: The First 5000 Days

Rekord najdroższego NFT, jaki kiedykolwiek sprzedano należy do “Everydays: The First 5000 Days”. Jest to grafika stworzona przez słynnego artystę cyfrowego Mike’a “Beeple” Winkelmanna. 11 marca bieżącego roku została ona sprzedana za oszałamiającą kwotę 69,3 miliona dolarów na licytacji przeprowadzonej przez legendarny dom aukcyjny Christie’s. Warto podkreślić, że był to pierwszy raz, kiedy ten słynny dom aukcyjny sprzedał dzieło w pełni cyfrowe.

Kolaż ten składa się z 5000 grafik tworzonych i publikowanych codziennie, począwszy od 1 maja 2007 roku. Nabywca otrzymał grafikę w formacie JPEG w wysokiej rozdzielczości opatrzoną tokenem NFT potwierdzającym jej oryginalność.

CryptoKitties

Technologia NFT ogromnie rozwinęła się w październiku 2017 roku za sprawą wirtualnej gry CryptoKitties. Projekt opracowany został przez Dapper Labs. Jako pierwszy wykorzystał standard ERC-721, który pozwala na unikalne cyfrowe aktywa (w przypadku CryptoPunks twórcy musieli użyć zmodyfikowanej wersji ERC-20, co było właśnie inspiracją do stworzenia nowego standardu oferującego więcej funkcji). W grze CryptoKitties gracze adoptują, opiekują się, a następnie handlują wirtualnymi kociakami w celu osiągnięcia zysku w sieci Ethereum. Mogą oni także wpływać na wygląd kotów z wykorzystaniem unikalnych genomów.

Wydane w środku kryptowalutego rajdu wzrostowego z 2017 roku, CryptoKitties zaczęły niebawem rosnąć wykładniczo, z jednym CryptoKitty wycenionym wówczas na 600 ETH. Ceny najdroższych CryptoKitties sięgnęły jednak kilkuset tysięcy dolarów. Tokeny CryptoKitties są niezbywalne, a każdy z nich reprezentuje innego cyfrowego kota. Tegoroczny boom na NFT spowodował odrodzenie się zainteresowania grą, która w szczytowym momencie w 2018 roku odnotowywała ponad milion transakcji dziennie.

Sorare

Sorare to platforma skierowana dla fanów piłki nożnej. Rozgrywka przypomina popularne gry online typu fantasy football. Platforma ta umożliwia więc użytkownikom handel i grę stokenizowanymi kartami reprezentującymi piłkarzy i kluby piłkarskie. Karty do gry są więc tokenami NFT emitowanymi na Blockchainie Ethereum.

Sorare może poszczycić się licznymi partnerstwami z profesjonalnymi klubami takimi, jak Paris Saint-Germain, Juventus F.C., Bayern Monachium, a nawet Legia Warszawa. W ramach zawartej współpracy platforma ta zyskuje prawo do wykorzystania wizerunku piłkarzy, który jest następnie umieszczany na kartach kolekcjonerskich – wspomnianych tokenach NFT. Każdy token ma unikalną wartość. Gracze komponują z nich drużyny, a następnie rywalizują między sobą. Co ważne – jak to w przypadku gier typu fantasy football – wynik rozgrywki uzależniony jest ściśle od wyników piłkarzy w świecie rzeczywistym.

W Sorare w grudniu ubiegłego roku zainwestował, a nawet został członkiem zarządu spółki, Gerard Pique – hiszpański obrońca klubu FC Barcelona. Mało tego, 14 marca token NFT reprezentujący kartę Cristiano Ronaldo w sezonie 2020/2021 został sprzedany za niemal 300 tysięcy dolarów.