Kryptowaluty stanowią gałąź rynku finansowego, która bezdyskusyjnie w ostatniej dekadzie w największym stopniu zyskała na znaczeniu i rozpoznawalności. O najstarszej i największej pod względem kapitalizacji kryptowalucie – Bitcoinie w ostatnim czasie słyszał praktycznie każdy. Na rynku mamy jednak znacznie więcej walut kryptograficznych. Wszystkie poza BTC określane są mianem altcoinów. Okazuje się, że udział w rynku altcoinów wynosi w chwili pisania tego tekstu aż 56%, co oznacza że łączna kapitalizacja ich wszystkich jest większa niż samego Bitcoina.

Czym się one charakteryzują? Jakie mamy najpopularniejsze altcoiny, które mają największy udział na rynku? Przekonamy się poniżej:

Czym są altcoiny?

Jak łatwo się domyślić termin “altcoin” powstał od połączenia słów alternative oraz coin. Oznacza on zatem alternatywną monetę. A skoro mówimy o rynku kryptowalut, za alternatywną monetę uchodzi każda, która nie jest Bitcoinem, jak już zostało wspomniane we wstępie. Wynika to z faktu, że Bitcoin powstał w 2009 roku, a pierwszy altcoin dopiero dwa lata później. W efekcie dziś na rynku mamy już ponad 14 tysięcy różnych altcoinów.

Początkowo altcoiny miały na celu być po prostu ulepszoną wersją Bitcoina, co oznacza, że ściśle na nim bazowały, lecz zamierzały ulepszyć kilka elementów, które w Bitcoinie nie działały w sposób idealny. Warto także zauważyć, że żaden altcoin nie ma takiej wartości, co BTC, zarówno jeśli chodzi o kurs pojedynczej jednostki, jak i o całą kapitalizację.

Pierwszy Altcoin w historii

Za pierwszego altcoina uchodzi powstała w kwietniu 2011 roku kryptowaluta o nazwie Namecoin. Jaka jest jej geneza? Otóż pod koniec 2010 roku na popularnym forum Bitcointalk miała miejsce dyskusja, w której zaproponowano stworzenie systemu nazwanego BitDNS. Wkrótce pomysł poparł twórca Bitcoina – Satoshi Nakamoto. Tak oto powstał Namecoin.

Jest to kryptowaluta peer-to-peer, bardzo podobna do Bitcoina. Ściślej mówiąc jest to pierwszy fork Bitcoina. Cechą wyróżniającą Namecoina jest funkcjonalnosć domenowa. Wprowadził on zdecentralizowany DNS (system nazw domen) i pozwolił użytkownikowi założyć i zarejestrować domeną .bit. System ten jest niezależny od centralnego zwierzchnika i niepodatny na cenzurę – jego celem była więc jeszcze większa anonimowość niż w przypadku Bitcoina.

Namecoin nie osiągnął jednak nigdy sukcesu, którego można porównać z pierwowzorem. Maksimum historyczne tego altcoina zostało osiągnięte 29 listopada 2013 roku i wyniosło 13,11 USD. Dziś Namecoin jest wart około 2 dolarów.

Litecoin – pierwszy altcoin o dużym sukcesie

Pół roku po Namecoinie powstał Litecoin (LTC). Ten altcoin, który pod względem technicznym także ogromnie przypomina Bitcoina, został zaprojektowany w celu obniżenia kosztów transakcyjnych i większej efektywności podczas codziennego użytku. Jakie są zatem różnice między LTC a BTC? Po pierwsze, Litecoin przetwarza bloki w łańcuchu czterokrotnie szybciej. Po drugie, podaż tego altcoina wynosi 84 miliony, czyli czterokrotnie więcej. Po trzecie, Litecoin opiera się na algorytmie Scrypt jako proof of work.

Dziś Litecoin jest 13. największym altcoinem pod względem kapitalizacji. Jego udział w całym rynku kryptowalut wynosi 0,6%. W chwili pisania tego tekstu kurs LTC wynosi 231 dolarów. Historyczne maksimum na tym altcoinie zostało ustanowione natomiast 10 maja bieżącego roku – wyniosło 410,26 USD.

Z czasem jednak altcoiny zaczęły coraz bardziej różnić się od Bitcoina. Z tego powodu zostały one podzielone na kilka podstawowych typów.

Rodzaje altcoinów

Dziś wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje altcoinów:

  • Altcoiny kopalniane
  • Stablecoiny
  • Tokeny

Altcoiny kopalniane

Altcoiny kopalniane są stosunkowo podobne do Bitcoina, ponieważ bazują na wykopywaniu. Proces ten wiąże się z wykorzystywaniem dużych mocy obliczeniowych urządzeń i jest oparty na algorytmie konsensusu Proof of Work lub Proof of Stake. W pierwszym przypadku węzły górnicze, dzięki mocy obliczeniowej swoich sprzętów sieciowych, próbują rozwiązać skomplikowaną łamigłówkę matematyczną, której wynik staje się pieczątką uwierzytelniającą. Węzeł, który pierwszy obliczy wynik dostaje nagrodę, którymi są nowe, wykopane kryptowaluty oraz opłatę transakcyjną od potwierdzonych operacji.

Proof of Stake wybiera właściciela nowego bloku w oparciu o posiadaną stawkę/majątek. Górnicy są wynagradzani kryptowalutami w oparciu o swoją stawkę. Im więcej wydobyło się monet w przeszłości, tym więcej się otrzymuje kopiąc kolejną za pomocą tego algorytmu. W tej metodzie kryptowaluty generowane są za samo ich posiadanie, więc żeby rozpocząć wydobywanie należy posiadać daną monetę w załączonym portfelu. Aby nie doszło do sytuacji, że ktoś ma monopol na daną kryptowalutę (posiada jej najwięcej, więc automatycznie tworzy blok za blokiem i dostaje nagrody) bierze się pod uwagę nie tylko ilość posiadanych monet, lecz także ich wiek.

Stablecoiny

Stablecoin to rodzaj tokenu łączący w sobie cechy charakterystyczne dla kryptowalut i rzeczywistych aktywów. Hybrydowy charakter stabelcoinów polega na tym, że z jednej strony wykorzystują technologię blockchain, z drugiej zaś opierają się o zabezpieczenie w walutach fiducjarnych czy innych aktywach – na przykład złocie. Ich najistotniejszą właściwością jest odzwierciedlanie stałej wartości, co ma zapobiegać nadmiernym wahaniom cen w tej branży.

Tokeny

Tokeny dzielimy na dwie grupy:

  • Tokeny użytkowe (utility)
  • Tokeny Security

Tokeny utility tworzone są na nowym protokole i działają jako środek płatniczy. W efekcie mają one bardzo szerokie zastosowanie – pojawiają się w programach lojalnościowych, firmach nagradzających pracowników, a także do projektów kryptowalutowych.

Tokeny Security charakteryzuje się strukturą bazującą na gotowych protokołach i funkcjonuje na podobnej zasadzie jak tradycyjne papiery wartościowe na rynku kapitałowym. Oferują one zatem ich posiadaczom wpływy z potencjalnych zysków lub wypłatę dywidend.

Najpopularniejsze altcoiny

Poniżej znajduje się zestawienie dziesięciu altcoinów o największej kapitalizacji, uszeregowane malejąco. Warto zaznaczyć, że w chwili pisania tego tekstu kapitalizacja każdego z poniższych altcoinów przekracza w chwili pisania tego tekstu 100 miliardów złotych. Oto jak prezentuje się omawiana czołowa dziesiątka:

  • Ethereum (ETH)
  • Binance Coin (BNB)
  • Tether (USDT)
  • Solana (SOL)
  • Cardano (ADA)
  • XRP (XRP) – dawniej znane jako Ripple
  • Polkadot (DOT)
  • USD Coin (USDC)
  • Dogecoin (DOGE)
  • SHIBA INU (SHIB)

Ethereum – najistotniejszy altcoin

Ethereum (ETH) to otwarta platforma, która umożliwia budowę i udostępnianie zdecentralizowanych aplikacji. Bazuje na technologii blockchain i jej możliwości są praktycznie nieograniczone. Ethereum powstało w 2015 roku, choć jego koncept został opisany już dwa lata wcześniej. Jego twórcą jest kanadyjski programista urodzony w Rosji – Vitalik Buterin.

ETH jako altcoin służy do opłacania kosztów przeprowadzonych transakcji na tej platformie. Konkretnie rzecz biorąc umożliwia ono przeprowadzanie transakcji między użytkownikami bądź aplikacjami i uiszczania powiązanych z nimi opłat, wynikających z potrzebnej do ich przetworzenia mocy obliczeniowe. Ten altcoin – w przeciwieństwie do Bitcoina czy Litecoina – posiada nieograniczoną podaż.

Łączna kapitalizacja Ethereum przekracza obecnie 2 biliony złotych. Jego udział w całym rynku kryptowalut wynosi aż 19,3%. W chwili pisania tego tekstu kurs tego altcoina wynosi około 4350 dolarów. Natomiast historyczne maksimum ETH zostało ustanowione 10 listopada bieżącego roku. Wyniosło ono 4878,26 USD.